Przewodnik

Jasna Góra

Położenie: Państwo: Polska
Region: Śląsk
Miejscowość: Częstochowa
➨ Zobacz także oferty z: Polska   -    Śląsk   -    Częstochowa

Opis:
Jasna Góra - Sanktuarium Matki Boskiej Jasnogórskiej jest jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego na świecie. Klasztor jasnogórski w ciągu całej swej burzliwej historii mężnie bronił cudownego obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem przed najeźdźcami, którzy nie szczędzili tego świętego miejsca. Oprócz niezwykłego bogactwa kulturalnego i architektonicznego, Jasna Góra ma szczególne znaczenie dla narodu polskiego, gdyż to właśnie z tym miejscem kojarzona jest Matka Boża Królowa Polski.
Jasna Góra - Sanktuarium Matki Boskiej Jasnogórskiej jest jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego na świecie. Klasztor jasnogórski w ciągu całej swej burzliwej historii mężnie bronił cudownego obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem przed najeźdźcami, którzy nie szczędzili tego świętego miejsca. Oprócz niezwykłego bogactwa kulturalnego i architektonicznego, Jasna Góra ma szczególne znaczenie dla narodu polskiego, gdyż to właśnie z tym miejscem kojarzona jest Matka Boża Królowa Polski. Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku złożył śluby lwowskie, zostały one powtórzone w 1956 roku w zapiskach internowanego kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Historia jasnogórskiego sanktuarium nierozerwalnie związana jest z zakonem Paulinów, którzy przybyli tu w 1382 z Węgier na zaproszenie księcia Władysława Opolczyka. Po dwóch latach sprowadzili oni z Rusi obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus. Wkrótce klasztor z obrazem zaczęły zyskiwać rozgłos wśród pielgrzymów. Ze względu na strategiczne położenie klasztoru a także coraz większe bogactwo (m.in. wota ofiarowane przed tych, którzy wyprosili łaski u słynącego z cudów obrazu) siedziba zakonników bardzo często była punktem ataków najeźdźców. Z pewnością najbardziej rozsławionym oblężeniem było to podczas najazdu szwedzkiego, fabularnie opisane i dodatkowo rozsławione w „Potopie" Henryka Sienkiewicza. W tym oraz innych przypadkach obrona Jasnej Góry przypisywana jest cudownej opiece Matki Boskiej Częstochowskiej.

W przeciągu lat rozwoju tego sakralnego miejsca nagromadzone bogactwo stało się istotnym miejscem na kulturalnej mapie Polski. Na pielgrzymów czeka tu wiele atrakcji i sporo miejsc, które w osłupienie mogą wprowadzić historyków, architektów i miłośnikowi sztuki. Po wizycie przed cudownym obrazem Matki Boskiej możemy udać się na spacer po klasztorze i poznawać krok po kroku historię poszczególnych części zabytkowego kompleksu.

Dzieje tego miejsca opowiadają nam mury i bramy, tworzone w konkretnych okolicznościach historycznych. Pielgrzymów wita brama Lubomirskich (XVIII w.) Legendarną postać słynnego przeora jasnogórskiego Augustyna Kordeckiego przypomina pomnik wykonany ze spiżu przez Henryka Stattlera w 1859 roku. Na bastionie św. Trójcy znajduje się pomnik papieża Jana Pawła II.

Charakterystycznym punktem jasnogórskiego klasztoru jest wieża, która dzięki swojej wysokości (106,3 m) widoczna jest z odległości kilkunastu kilometrów.
Obecność Cudownej Ikony Matki Boskiej w sanktuarium i sześciowiekowe istnienie Paulinów w Polsce dokumentuje Muzeum 600-lecia Jasnej Góry. Zobaczyć tu można dokumenty historyczne oraz dzieła sztuki, obrazujące dzieje i sławę tego miejsca.

Skarbnicą samą w sobie jest jasnogórska bazylika. Pierwotnie kościół Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny wybudowany został w XV wieku. Bazylika, jaką znamy z dnia dzisiejszego postawiona została w XVII i XVIII wieku i stanowi perłę barokowej architektury. Warto obejrzeć zabytkowe malowidła, kaplice i ołtarze nawiązujące do biblijnych wydarzeń i historii sanktuarium.

W XVII wieku nad zakrystią wzniesiono specjalne pomieszczenie, które pełni funkcję skarbca. Obecny wystrój datuje się na początek ubiegłego wieku. Znajdują się tu skarby i wota, ofiarowane Królowej tego miejsca.

To tylko niektóre miejsca, które każdy pielgrzym przybywający na Jasną Górę powinien zobaczyć (koniecznie trzeba poznać bogactwa zakrystii, spowiednicy, biblioteki czy Sali rycerskiej). Zabudowania klasztoru są prawdziwą lekcją historii naszego narodu oraz kultury i sztuki, którą od lat tworzymy. Z tego względu oprócz przeżyć duchowych każdy pątnik przybywający do Częstochowy ma świadomość przebywania w miejscu niezwykłym.

Codziennie przybywają tu pielgrzymi z całego świata by oddać właśnie w tym miejscu cześć Królowej Polski. Sanktuarium sześciokrotnie nawiedzał papież Jan Paweł II, a w 2006 roku przybył tu Benedykt XVI.

Autor: Marcin (ABCturystyka)
Źródło: www.napielgrzymki.pl
Data publikacji: 2008-09-24 10:10:00
Wyszukaj ofertę
 
Cena: - - - PLN
Trwa ładowanie...
Więcej opcji